Isen smelter – undtagen på Blågårds Plads

01. marts 2010
Så blev det forår – i hvert fald i kalenderen. Derfor lukker også to af Københavns Kommunes skøjtebaner helt efter planen fra i dag - 1. marts. Det drejer sig om banerne i Havnegade i City og på Genforeningspladsen i Nordvest.
SkøjterI Havnegade, der denne vinter overtog skøjtebanen fra Kongens Nytorv på grund af Metro-byggeriet, udløber aftalen om brug af pladsen. På Genforeningspladsen skal der om 6-8 uger fløjtes op til fodbold på den bane, hvor isen ligger nu.

Skøjteglade københavnere har imidlertid stadig muligheden et par uger endnu. Det kræver blot, at man finder vej til Blågårds Plads på Nørrebro. Her er isen hård og glat et par uger endnu.

Ifølge Center for Park og Natur er der i øvrigt igen strengt forbud mod færdsel på alle søer i København. Så skal der skøjtes, går vejen forbi Blågårds Plads.
 
 
 
 
Rådhuset, 1599 København V :: Tlf: 33 66 33 66 :: borgerservice@kk.dk :: www.kk.dk :: CVR-nummer 64942212